Raznovrsno Forum
Prijavi se ili Registruj!

Join the forum, it's quick and easy

Raznovrsno Forum
Prijavi se ili Registruj!
Raznovrsno Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Prijatelji Foruma
web dizajn
New topics
» Halid Muslimovic - Tekstovi pesama
Belo Dugme - Biografija EmptySub Jul 08, 2023 6:08 am od apolonija_ana_

» Hi
Belo Dugme - Biografija EmptySub Jul 08, 2023 5:30 am od apolonija_ana_

» YouTube Music Downloader
Belo Dugme - Biografija EmptySre Maj 17, 2023 10:02 am od Admin

» Napomena
Belo Dugme - Biografija EmptySre Maj 17, 2023 6:18 am od Admin

» Black and White Women Photography
Belo Dugme - Biografija EmptyČet Maj 14, 2020 6:45 am od saska85

» Tarot cards
Belo Dugme - Biografija EmptyUto Maj 12, 2020 2:30 am od goca123

» Scooter - Biografija
Belo Dugme - Biografija EmptyPon Maj 11, 2020 8:43 am od goran78

» Beba Selimovic - Biografija
Belo Dugme - Biografija EmptyPon Maj 11, 2020 8:38 am od goran78

» Sasa Matic - Biografija
Belo Dugme - Biografija EmptyPon Maj 11, 2020 8:22 am od goran78

Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kalendar Kalendar

Naj bolji poslanici
saska85 (505)
Belo Dugme - Biografija I_vote_lcapBelo Dugme - Biografija I_voting_barBelo Dugme - Biografija I_vote_rcap 
ema (408)
Belo Dugme - Biografija I_vote_lcapBelo Dugme - Biografija I_voting_barBelo Dugme - Biografija I_vote_rcap 
iron (140)
Belo Dugme - Biografija I_vote_lcapBelo Dugme - Biografija I_voting_barBelo Dugme - Biografija I_vote_rcap 
klju (75)
Belo Dugme - Biografija I_vote_lcapBelo Dugme - Biografija I_voting_barBelo Dugme - Biografija I_vote_rcap 
goca123 (46)
Belo Dugme - Biografija I_vote_lcapBelo Dugme - Biografija I_voting_barBelo Dugme - Biografija I_vote_rcap 
modesty (38)
Belo Dugme - Biografija I_vote_lcapBelo Dugme - Biografija I_voting_barBelo Dugme - Biografija I_vote_rcap 
ivanans (20)
Belo Dugme - Biografija I_vote_lcapBelo Dugme - Biografija I_voting_barBelo Dugme - Biografija I_vote_rcap 
Admin (13)
Belo Dugme - Biografija I_vote_lcapBelo Dugme - Biografija I_voting_barBelo Dugme - Biografija I_vote_rcap 
goran78 (7)
Belo Dugme - Biografija I_vote_lcapBelo Dugme - Biografija I_voting_barBelo Dugme - Biografija I_vote_rcap 
apolonija_ana_ (5)
Belo Dugme - Biografija I_vote_lcapBelo Dugme - Biografija I_voting_barBelo Dugme - Biografija I_vote_rcap 

Ko je trenutno na forumu
Imamo 1 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 1 Gost

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 38 dana Ned Mar 19, 2023 12:28 am

Belo Dugme - Biografija

Ići dole

Belo Dugme - Biografija Empty Belo Dugme - Biografija

Počalji od goca123 Pon Feb 24, 2020 4:31 pm

Biografija grupe Bijelo dugme zvanično počinje 1972. godine, kada nakon nekoliko neuspjelih muzičkih pokušaja njenog osnivača Gorana Bregovića grupa dobija sljedeću postavu: pjevač Željko Bebek, gitarista Goran Bregović, bubnjar Gordan Matrak, basista Zoran Redić i neto kasnije klavijaturista Vlada Pravdić. Grupa je u početku imala ime Jutro, ali poslije snimanja prvog singla, 1974, mijenjaju ime u Bijelo dugme. Na spomenutom singlu našle su se pjesme: Ove ću noći naći blues i Top. Bijelo dugme je u početku sviralo u manjim gradovima, posebno u Zenici i uskoro objavljuje i drugi singl sa pjesmama Glavni junak jedne knjige i Bila mama Kukunka, bio tata Taranta. Prvi veći nastup imali su na BOOM festivalu u Ljubljani 1974. godine, kad su predstavljeni kao nove nade. Treći singl sa pjesmama Da sam pekar i Selma objavili su avgusta 1974. i on predstavlja prelomni trenutak u njihovoj karijeri. Ove pjesme su ih izbacile u prvi plan. Septembra 1974. izdali su i prvi album "Kad bi' bio bijelo dugme", na kojem su se nali koncertni favoriti, pjesme Kad bi' bio bijelo dugme, Selma, Patim evo deset dana i Ne spavaj mala moja muzika dok svira. Ploča je zabiljeila odličnu prodaju, te se zaustavila na tiražu od 141 000 primjeraka. Na manifestaciji Kongres rock majstora 1975. Bijelo dugme je snimilo čitavu jednu stranu duplog albuma, i to pjesmama Ima neka tajna veza, I kad sve prođe pjevat ću i tad, Znam za jedno tiho mjesto i Minijatura za moju majku. Uoči snimanja drugog albuma Dugme se povuklo na visinske pripreme, da bi pokazali da uspjeh debija nije bio slučajan. 1975. godine snimljen je album "Šta bi dao da si na mom mjestu", na kojem su Bijelo Dugme 1980. udarni hitovi bili Tako ti je, mala moja, kad ljubi Bosanac, Došao sam da ti kažem da odlazim, Ne gledaj me tako i ne ljubi me više, Pojurite konji moji. Iako je cijena albuma bila gotovo dva puta veća od uobičajene, tiraž je vrlo brzo dostigao cifru od 200 000. Nakon nekog vremena koje je grupa provela na svirkama i radnim akcijama, 1976. izdali su treći studijski album pod imenom "Eto! Baš hoću!", iako je prvobitno trebao da se zove "Hoću bar jednom da budem blesav". Na ploči se našla ambiciozna balada Sanjao sam noćas da te nemam, kao i Loše vino, Ništa mudro, Izgledala je malo čudno u kaputu žutom krojenom bez veze, folkorom inspirisane Slatko li je ljubit tajno i Dede, bona, sjeti se, de tako ti svega. Potom je u tom periodu popularnost počela da im opada, odlučili su se da održe besplatan koncert kod Hajdučke česme 28.8.1977. koji je trebao biti oprotajni koncert pred Bregovićev odlazak u vojsku. Po nekim procjenama, tog dana se okupilo između 70 000 i 100 000 ljudi. Nakon izlaska iz krize, snimljen je ivi album "Koncert kod Hajdučke čese", za koji su u stvari koršiteni snimci sa nastupa u Sarajevu, dok su sa Hajdučke česme uzete samo reakcije publike. Period Bregovićevog vojnog roka, članovi grupe su iskoristili za druge aktivnosti. Bubnjar Ipe Ivandić osuđen je na tri godine zatvora . Prije odlaska na izdravanje, učestvovao je na snimanju sljedećeg albuma "Bitanga i princeza", koja je proglaena njihovim prvim zrelim albumom, te je donio pjesme Ala je glupo zaboravit njen broj, Sve će to, mila moja, prekriti ruzmarin, , Na zadnjem sjeditu moga auta, Bitanga i princeza, Kad zaboravi juli, Ipak poželim neko pismo. Bregovi i Tifa Krajem 1980. objavili su album "Doživjeti stotu", sa pjesmama Pristao sam biću sve što hoće, Pjesma mom mlađem bratu, Doživjeti stotu, Ha ha ha, Tramvaj kreće, Dobro Vam jutro, Petrović Petre. Februara 1983. grupa izdaje album "Uspavanka za Radmilu M.", koji je donio pjesme Ako može zaboravi, U vrijeme otkazanih letova itd. Godinu dana kasnije, grupu zvanično napušta pjevač Željko Bebek, a na njegovo mjesto dolazi Mladen Vojičić Tifa, sa kojim je snimljen album jednostavnog imena "Bijelo dugme". On je donio nove pjesme Padaju zvijezde, , Da te bogdo ne volim, Jer kad ostari. Pod pritiskom ličnih obaveza i teretom iznenadne slave Tifa je 1.10.1985. napustio Bijelo dugme. Na njegovo mjesto dolazi Alen Islamović, bivši pjevač Divljih jagoda. Bregovi i Alen Sljedeći album "Pljuni i zapjevaj, moja Jugoslavijo" donio je i nove hitove Hajdemo u planine, Ruižca si bila, sada više nisi, Te noći kad umrem, kad odem, kad me ne bude, Noćas je k'o lubenica pun mjesec iznad Bosne. Krajem '88. izlazi album "Ćiribiribela", koji je donio hit Đurđevdan, i imao jo jednu provokaciju smjetenu u obradi hrvatske Lijepa naša kombinovane sa pjesmom Tamo daleko. Na albumu su se našli još i hitovi Evo, zakleću se, Napile se ulice, Ako ima boga, Šta ima novo i Ćiribiribela. Početkom 1989. grupa kreće na turneju koja je trebala trajati sve do 1. aprila. Međutim, poslije koncerta u Derventi 15. marta, Alen Islamović odlazi u Bihać bez obavještenja odlazi da se liječi zbog bolova u bubregu. To je bio, ispostaviće se, posljednji koncert Bijelog dugmeta, te grupa prestaje sa radom.
goca123
goca123
Clan
Clan

Broj poruka : 46
Points : 103
Datum upisa : 15.02.2020

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu