Raznovrsno Forum
Prijavi se ili Registruj!

Join the forum, it's quick and easy

Raznovrsno Forum
Prijavi se ili Registruj!
Raznovrsno Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Prijatelji Foruma
web dizajn
New topics
» Halid Muslimovic - Tekstovi pesama
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? EmptySub Jul 08, 2023 6:08 am od apolonija_ana_

» Hi
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? EmptySub Jul 08, 2023 5:30 am od apolonija_ana_

» YouTube Music Downloader
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? EmptySre Maj 17, 2023 10:02 am od Admin

» Napomena
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? EmptySre Maj 17, 2023 6:18 am od Admin

» Black and White Women Photography
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? EmptyČet Maj 14, 2020 6:45 am od saska85

» Tarot cards
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? EmptyUto Maj 12, 2020 2:30 am od goca123

» Scooter - Biografija
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? EmptyPon Maj 11, 2020 8:43 am od goran78

» Beba Selimovic - Biografija
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? EmptyPon Maj 11, 2020 8:38 am od goran78

» Sasa Matic - Biografija
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? EmptyPon Maj 11, 2020 8:22 am od goran78

Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kalendar Kalendar

Naj bolji poslanici
saska85 (505)
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_lcapDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_voting_barDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_rcap 
ema (408)
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_lcapDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_voting_barDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_rcap 
iron (140)
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_lcapDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_voting_barDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_rcap 
klju (75)
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_lcapDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_voting_barDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_rcap 
goca123 (46)
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_lcapDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_voting_barDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_rcap 
modesty (38)
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_lcapDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_voting_barDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_rcap 
ivanans (20)
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_lcapDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_voting_barDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_rcap 
Admin (13)
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_lcapDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_voting_barDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_rcap 
goran78 (7)
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_lcapDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_voting_barDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_rcap 
apolonija_ana_ (5)
Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_lcapDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_voting_barDa li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? I_vote_rcap 

Ko je trenutno na forumu
Imamo 1 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 1 Gost

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 38 dana Ned Mar 19, 2023 12:28 am

Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster?

Ići dole

Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster? Empty Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster?

Počalji od goca123 Pon Feb 24, 2020 5:16 pm

Da li pomažu nikotinska guma za žvakanje ili nikotinski flaster?

Ka­da se su­o­či­mo sa te­škim za­dat­kom osta­vlja­nja pu­še­nja, če­sto sa­mi se­bi po­sta­vlja­mo jed­no pi­ta­nje: Po­sto­ji li ne­ki pro­iz­vod ko­ji će okon­ča­ti ovu na­šu opa­snu na­vi­ku?
Jed­no upo­zo­re­nje: ne po­sto­ji ni­ka­kav na­pi­tak, ni­ka­kav lek pro­tiv svih bo­le­sti, ni­ka­kav ča­rob­ni šta­pić ko­ji bi pu­ša­ča od­vra­ti­li od pu­še­nja. Kad sve pro­u­či­mo, do­la­zi­mo do za­ključ­ka da po­sto­ji sa­mo je­dan na­čin za uspe­šno osta­vlja­nje pu­še­nja – čvr­sta od­lu­ka da se sa tim pre­sta­ne. Mo­ra­te sna­žno že­le­ti da po­sta­ne­te ne­pu­šač i bi­ti sprem­ni da is­tra­je­te u to­me bez ob­zi­ra na sve na­po­re ko­ji su za to po­treb­ni.

Ono što po­moć­na sred­stva u pe­ri­o­du od­vi­ka­va­nja od pu­še­nja či­ne ogle­da se u pru­ža­nju po­mo­ći u va­šim na­po­ri­ma da se iz­bo­ri­te sa ovim ve­o­ma te­škim za­dat­kom, ali ona ne­će de­lo­va­ti ako stvar­no ne že­li­te da pre­sta­ne­te da pu­ši­te. Mo­ra­mo zna­ti da ni­šta ne de­lu­je pod­jed­na­ko na sve lju­de. Da je ta­ko, po­sto­jao bi sa­mo je­dan lek! Či­nje­ni­ca je, da­kle, da ne­ka od tih po­moć­nih sred­sta­va de­lu­ju na od­re­đe­ne pu­ša­če, a ne­ka ne.

Dr Ge­ri Haj­ner sa uni­ver­zi­te­ta Per­dju, ko­ji ima du­go­go­di­šnje kli­nič­ko is­ku­stvo sa pu­ša­či­ma, sma­tra da „pu­ša­či tre­ba da pro­ba­ju sva mo­gu­ća sred­stva za ko­ja sma­tra­ju da bi im mo­gla po­mo­ći, sve dok ne pro­na­đu ono što za­i­sta de­lu­je”. Ne­kim biv­šim pu­ša­či­ma bi­la je do­volj­na obič­na gu­me­na tra­ka, dok su dru­gi­ma bi­li po­treb­ni le­ko­vi.

Ni­ko­tin­ska gu­ma za žva­ka­nje

Ni­ko­tin po­la­kri­leks (Nicorette) je lek u ob­li­ku gu­me za žva­ka­nje ko­ji od­re­đu­je le­kar. On sa­dr­ži 2 mi­li­gra­ma ni­ko­ti­na ve­za­nog smo­lom, ko­ja de­lu­je na raz­me­nu jo­na, što omo­gu­ća­va po­ste­pe­no oslo­ba­đa­nje ni­ko­ti­na pri­li­kom žva­ka­nja.

Le­ka­ri obič­no sa­ve­tu­ju pa­ci­jen­te da ko­ri­ste gu­mu naj­ma­nje tri do če­ti­ri me­se­ca. Oko 7% biv­ših pu­ša­ča, ko­ji su ko­ri­sti­li žva­ka­ću gu­mu za od­vi­ka­va­nje od pu­še­nja, žva­ću je i go­di­nu da­na ka­sni­je. To ni­je ta­ko ozbilj­na pret­nja zdra­vlju kao sa­mo pu­še­nje, ali ve­ći­na struč­nja­ka sa­ve­tu­je da se sa upo­tre­bom ove gu­me za žva­ka­nje pre­sta­ne što je pre mo­gu­će po­sle po­čet­nog če­tvo­ro­me­seč­nog pe­ri­o­da.

Is­tra­ži­va­nja na uni­ver­zi­te­tu Mi­ne­so­ta po­ka­za­la su da pu­šač mo­že da iz­beg­ne ap­sti­nen­ci­o­ne simp­to­me ko­ji na­sta­ju usled na­glog osta­vlja­nja ove žva­ka­će gu­me ako po­ste­pe­no bu­de pre­sta­jao da je upo­tre­blja­va. Je­dan od glav­nih pro­ble­ma sa ni­ko­tin­skom žva­ka­ćom gu­mom ogle­da se u na­či­nu ko­ri­šće­nja. Da bi gu­ma de­lo­va­la, pu­šač tre­ba da je ne­ko­li­ko pu­ta pro­žva­će i da je za­tim „par­ki­ra” na ne­ko me­sto (bez žva­ka­nja) da bi ni­ko­tin kroz slu­zo­ko­žu u usti­ma ušao u kr­vo­tok. Svr­ha gu­me je da odr­ža­va od­re­đe­ni ni­vo ni­ko­ti­na u kr­vi. Taj re­zul­tat se ne mo­že po­sti­ći, ako pu­šač za­ne­ma­ri fa­zu mi­ro­va­nja gu­me u usti­ma i na­sta­vi da je žva­će kao što bi žva­kao obič­nu gu­mu.

Ka­da se ta fa­za mi­ro­va­nja ne po­štu­je, ni­ko­tin se gu­ta (ume­sto da se ap­sor­bu­je kroz slu­zo­ko­žu usta) i ne­u­tra­li­še pu­tem en­zi­ma to­kom pro­la­ska kroz je­tru. Dru­gim re­či­ma, ni­ko­tin ne ula­zi u kr­vo­tok i pu­šač i da­lje žu­di za ci­ga­re­tom.

Ni­ko­tin­ski fla­ster

Ve­ro­vat­no su svi na te­le­vi­zi­ji vi­de­li re­kla­mu: „Si­stem uno­še­nja ni­ko­ti­na kroz ko­žu fla­ster. „Ni­ko­tin­ski fla­ster sa­mo što ni­je pre­u­zeo vo­de­ću ulo­gu u bor­bi pro­tiv simp­to­ma na­sta­lih usled uz­dr­ža­va­nja od du­va­na. Raz­log je jed­no­sta­van: pu­šač ne tre­ba da ra­di ni­šta osim da ga za­le­pi. Za raz­li­ku od gu­me za žva­ka­nje ko­ja tra­ži ak­tiv­no uče­šće, fla­ster po­ste­pe­no ot­pu­šta ni­ko­tin kroz ko­žu (tran­sder­mal­no) ne­po­sred­no u kr­vo­tok i ta­ko efi­ka­sni­je odr­ža­va ni­vo ni­ko­ti­na u kr­vi.

Pre­ma na­vo­di­ma dr Maj­kla Fjo­rea, kli­nič­kog le­ka­ra u Cen­tru za is­tra­ži­va­nje i bor­bu pro­tiv du­va­na na me­di­cin­skom fa­kul­te­tu Uni­ver­zi­te­ta Vi­skon­sin, ni­ko­tin­ski fla­ste­ri uspe­šni su u 13 do 77% slu­ča­je­va od­vi­ka­va­nja od pu­še­nja. Ti re­zul­ta­ti sko­ro su dvo­stru­ko bo­lji ne­go kod pa­ci­je­na­ta za ko­je je ko­ri­šćen pla­ce­bo.
Kad se ap­sti­nen­ci­ja de­fi­ni­še kao šest me­se­ci bez ci­ga­re­te, uspe­šnost ce­lo­kup­nog po­du­hva­ta kre­će se od 22 do 44%, u od­no­su na 5 do 28% kod pa­ci­je­na­ta le­če­nih pla­ce­bom. Po­sto­je iz­ve­sni do­ka­zi da fla­ster mo­že da po­pra­vi rđa­vo ras­po­lo­že­nje ka­rak­te­ri­stič­no za pe­ri­od od­vi­ka­va­nja od pu­še­nja. I ov­de je za uspeh pro­iz­vo­da po­treb­na struč­na po­moć le­ka­ra. Sa­mo je­dan iz­vor (The Me­di­cal Let­ter on Drugs and The­ra­pe­u­tics – Me­di­cin­ski ča­so­pis o le­ko­vi­ma i te­ra­pi­ji od 17. apri­la 1992) do­vo­di u sum­nju du­go­roč­ne re­zul­ta­te upo­tre­be fla­ste­ra. Is­pi­ti­va­njem 145 pa­ci­je­na­ta le­če­nih na taj na­čin, usta­no­vlje­no je da je sa­mo 12% ap­sti­ni­ra­lo od pu­še­nja dve go­di­ne ka­sni­je.

Po­red to­ga, kod ne­kih ko­ri­sni­ka ja­vlja se na­dra­žaj ko­že na me­stu sta­vlja­nja fla­ste­ra. Ne­ki, pak, pa­te od ne­sa­ni­ce ili ner­vo­ze.

Za­pam­ti­te šta je neo­p­hod­no!

Na­rav­no, po­sto­je mno­ga dru­ga sred­stva i te­ra­pi­je ko­je ov­de ni­sam po­me­nuo. Me­đu­tim, tre­ba is­ta­ći da ni­jed­no ne de­lu­je sa­mo za se­be. Ta­ko­đe imaj­te na umu da ve­ći­na lju­di na­glo osta­vlja pu­še­nje i da pri to­me ne ko­ri­ste ni­ka­kva po­ma­ga­la. Mo­ra­te bi­ti čvr­sto re­še­ni da pre­sta­ne­te da pu­ši­te, a re­še­nost mo­ra da pra­ti is­traj­nost.

Mi­li­o­ni pu­ša­ča osta­vi­li su ci­ga­re­te. Mi­li­o­ni dru­gih će to ta­ko­đe uči­ni­ti. Ako ste pu­šač, ne pre­daj­te se!
Vi se mo­že­te da­nas re­ši­ti je­di­nog uzro­ka bo­le­sti i pre­ra­ne smr­ti, ko­ji se la­ko mo­že ot­klo­ni­ti.

zivotizdravlje
goca123
goca123
Clan
Clan

Broj poruka : 46
Points : 103
Datum upisa : 15.02.2020

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu