Raznovrsno Forum
Prijavi se ili Registruj!

Join the forum, it's quick and easy

Raznovrsno Forum
Prijavi se ili Registruj!
Raznovrsno Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Prijatelji Foruma
web dizajn
New topics
» Halid Muslimovic - Tekstovi pesama
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija EmptySub Jul 08, 2023 6:08 am od apolonija_ana_

» Hi
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija EmptySub Jul 08, 2023 5:30 am od apolonija_ana_

» YouTube Music Downloader
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija EmptySre Maj 17, 2023 10:02 am od Admin

» Napomena
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija EmptySre Maj 17, 2023 6:18 am od Admin

» Black and White Women Photography
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija EmptyČet Maj 14, 2020 6:45 am od saska85

» Tarot cards
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija EmptyUto Maj 12, 2020 2:30 am od goca123

» Scooter - Biografija
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija EmptyPon Maj 11, 2020 8:43 am od goran78

» Beba Selimovic - Biografija
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija EmptyPon Maj 11, 2020 8:38 am od goran78

» Sasa Matic - Biografija
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija EmptyPon Maj 11, 2020 8:22 am od goran78

Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kalendar Kalendar

Naj bolji poslanici
saska85 (505)
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_lcapZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_voting_barZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_rcap 
ema (408)
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_lcapZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_voting_barZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_rcap 
iron (140)
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_lcapZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_voting_barZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_rcap 
klju (75)
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_lcapZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_voting_barZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_rcap 
goca123 (46)
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_lcapZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_voting_barZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_rcap 
modesty (38)
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_lcapZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_voting_barZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_rcap 
ivanans (20)
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_lcapZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_voting_barZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_rcap 
Admin (13)
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_lcapZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_voting_barZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_rcap 
goran78 (7)
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_lcapZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_voting_barZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_rcap 
apolonija_ana_ (5)
Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_lcapZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_voting_barZlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija I_vote_rcap 

Ko je trenutno na forumu
Imamo 2 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 2 Gosta

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 38 dana Ned Mar 19, 2023 12:28 am

Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija

Ići dole

Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija Empty Zlatan Stipišić (Gibonni) - Biografija

Počalji od goca123 Pon Feb 24, 2020 4:41 pm

Zlatan Stipišić Gibonni, (Split, 13. avgust 1968. -), hrvatski muzičar.

Džibonijeva muzika (svojevrsna mešavina popa, etno i world muzike) je posebna po jedinstvenoj, melanholičnoj mediteranskoj atmosferi i intimnoj lirici. Njegove pesme izvodili su brojni poznati umjetnici, a na mnogim muzičkim festivalima osvajale su glavne nagrade.

Karijeru je počeo kao pevač splitskog hard-rok benda "Osmi putnik" nakon čijeg raspada i kratke karijere u "Divljim jagodama" sarađuje s Dinom Dvornikom i Oliverom Dragojevićem. U tom razdoblju piše i komponuje neke od svojih najvećih hitova.

Ubrzo je nakon njegovog prvog albuma nazvanog »Sa mnom ili bez mene« došlo do preokreta koji je promenio celu njegovu buduću karijeru: Džiboni je napisao pesmu »Cesarica« za Olivera Dragojevića. Danas se u Hrvatskoj ta pesma smatra najvećim hitom ikad ispevanim. Džiboni je odmah postao traženi kompozitor čije su pesme bez izuzetka postajale veliki hitovi.

Na album »Noina arka« (1993.) uvrstio je pesme "Zlatne godine", koju je napisao u saradnji sa Zrinkom Tutićem za istoimeni film, te "Mi smo prvaci" koja je proglašena himnom hrvatskog Olimpijskog saveza. U tom albumu su i hitovi "Nek se dite zove kao ja", "Dobri judi" i "Tebe nisam bio vrijedan".

Samostalno nastupa s Brunom Kovačićem, a zatim formira grupu u sastavu: Džiboni, Bruno Kovačić, Renato Švorinić, Gordan Dorvak i Josip Andrić. U tom sastavu Džibonijeva grupa snima dva albuma: »Kruna od perja« (1995.) i »Ruža vjetrova« (1997.) Premda u tom periodu Džiboni stvara svoje najlepše pesme (Dvije duše, Ozdravi mi ti, Život me umorio, Lipa moja, Ovo mi je škola, Tempera, Ako me nosiš na duši, Ej vapore), tek nakon raspada te grupe i sa sledećim albumima sazreva vreme za prva službena priznanja i nagrade u obliku Porina. Time počinje komercijalnija Džibonijeva faza koja izaziva velik uspeh među širim masama i kritičarima.

Sledeći Džibonijev solo album »Judi, zviri i beštimje» (Dallas Records) objavljen je u Februaru 1999. i bio je to u tom trenutku najprodavaniji album u Hrvatskoj i Sloveniji s osvojenih 7 Porina. Na njemu su objavljeni hitovi »Činim pravu stvar», »Projdi vilo« i »I ja ću budan sanjati«. 1999. i 2000. Džiboni je bio na turneji po Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni i Hercegovini i održao je brojne velike koncerte (npr. u zagrebačkoj dvorani »Vatroslav Lisinski«). Posle uspeha s albumom »Judi, zviri i beštimje« objavljen je DVD, »Milenijski koncert«, snimljen u Hrvatskom narodnom pozorištu »Ivan pl. Zajc« u Rijeci, gde su mu se, zahvaljujući novoj ISDN tehnologiji, pridružili brojni poznati gosti: Vlatko Stefanovski i klapa Kambi.

Džiboni drži rekord najposećenijeg koncerta s koncertom održanim na zagrebačkom stadionu Maksimir pred 32.000 ljudi. Osnovao je fond za talentovanu decu bez roditelja, objavio je knjigu pesama na Brilovom pismu pod nazivom »Dvije duše« čiji prihod od prodaje je bio namenjen slepim ljudima iz lokalne zajednice, a takođe je učestvovao na brojnim dobrotvornim aukcijama.

Njegove muzičke korene je lako pronaći jer je njegov otac, Ljubo Stipišić, verovatno najaktivniji arhivar tradicionalnih pesama svog područja i cenjeni etnomuzikolog.

Jedni od Džibonijevih omiljenih umetnika, klapa Kambi, objavili su 2001. album »Vrime od nedije« na kojem su u tradicionalnom i jedinstvenom dalmatinskom folk izvođenju obrađeni Džibonijevi hitovi.

Džibonijev dugo očekivani album »Mirakul«, objavljen je 16. oktobra 2001. i u nekoliko je dana postao najprodavaniji album u Hrvatskoj. Do danas je »Mirakul« prodan u više od 60.000 primeraka (u Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni i Hercegovini) i najprodavanije je izdanje u 2001-oj i 2002-oj godini. Brojne odlične kritike proglasile su »Mirakul« za najbolji album 2001. (što se proteglo i na 2002.) s nekoliko pesama koje već sada zauzimaju značajno mesto u hrvatskoj muzičkoj istoriji. Na »Mirakulu« se nalazi 13 pesama na kojima učestvuje nekoliko međunarodno poznatih muzičara kao što su bubnjar Manu Katche, basisti Pino Paladino i Toni Levin, zvezda world muzike Geoffrey Oryema, frontmen italijanskog benda »Stadio« Gaetano Kureri i Vlatko Stefanovski.

Godine 2003. Zlatan Stipišić bio je UNICEF-ov ambasador dobre volje.

18. maja 2006. izašao je Džibonijev album "Unca Fibre (vodič za brodolomce i anđele čuvare)". 'Vrime Da Se Pomirin Sa Svitom' je pesama koja je prva otvorila album 'Unca Fibre' na kojima je Džiboni ostvario saradnju sa Goranom Barom te Maja-om Azućena u pesmi Anđeo U Tebi za koji je takođe snimljen spot. To nisu jednini dueti koje je Džiboni ostavrio. Pevao je sa Vanom (bivšom članicom grupe E.T.) u pesmi Ja ću budan sanjati te Oliverom Dragojevićem u pesmi U ljubav vjere nemam. Koncertom na Splitskim Gripama Džiboni je 20.10.2006. po prvi put izveo kompoziciju - Evo me doma u duetu sa Mladenom iz T.B.F-a. Uz već spomenute na Splitskim Gripama pridružile su mu se seste Husar te su otpevali pesmu Anđeo u tebi.
goca123
goca123
Clan
Clan

Broj poruka : 46
Points : 103
Datum upisa : 15.02.2020

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu